Żurawie 2018: poznajcie nominowanych!

 

 

 

 

 

 

 

 

SŁOWO

Patryk Pawelec – instruktor żywego słowa w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, absolwent animacji kultury UMCS, utytułowany recytator, laureat wielu nagród na ogólnopolskich festiwalach słowa, monodramista, instruktor teatralny. Prowadzi warsztaty teatralne i recytatorskie na terenie województwa lubelskiego. Stale współpracuje z Pracownią Słowa Centrum Kultury w Lublinie oraz Zamojskim Domem Kultury. W 2017 roku zrealizował monodram „Tam i z powrotem”, który zdobył nagrodę podczas XIV Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem w Suwałkach.

Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, pomysłodawca i redaktor naczelna Magazynu #kulturalnie, pracownik działu promocji w Teatrze im. H. Ch. Andersena. Zafascynowana słowem mówionym i pisanym. Od 2013 roku przeprowadziła kilkaset wywiadów na tematy związane z muzyką, kulturą i sztuką. Rozmawiała m.in. z Arturem Andrusem, Jerzym Bralczykiem, Henrykiem Sawką, Marcinem Wrońskim, Tomaszem Organkiem czy Kennym Nealem. Współpracuje z Pismem Folkowym. Do usłyszenia w audycji „Pełnia Bluesa” we wtorki o godzinie 20.00.

Olga Maciupa – dramatopisarka, poetka, teatrolożka, reżyserka, doktor nauk humanistycznych w zakresie teatrologii (pracę doktorską obroniła w 2017 roku pod kierownictwem prof. Iriny Lappo na Wydziale Humanistycznym UMCS, tytuł rozprawy: „Z peryferii do centrum: wędrówki Obcego w najnowszym dramacie polskim”). Urodzona 30 maja 1988 roku we Lwowie. Od 7 lat mieszka w Lublinie.

 

DŹWIĘK

Monika Kowalczyk – songwriterka, wokalistka, autorka tekstów, aktorka. 24 kwietnia 2017 roku premierę miała jej debiutancka płyta „Piosenki” (EP). Jest laureatką festiwali o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, m.in.: Grechuta Festival Kraków 2011 (III miejsce w konkursie interpretacji), 46. Fama GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki Świnoujście 2016 (Nagroda im. Andrzeja Jakóbca w kategorii Muzyka), wyróżnienie specjalne w półfinale konkursu   Jarocińskie Rytmy Młodych, finalistka 10. Festiwalu “Serca Bicie” Pamięci Andrzeja Zauchy w Bydgoszczy, 41. OSPPT YAPA Łódź 2016 (I miejsce i Nagroda im. Małgosi Zwierzchowskiej), Open Stage 2017 Lublin (I miejsce).

Eddie/Hai – właściwie Michał Kuczer – wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów. Do niedawna jako twórca solowy, od kilku miesięcy występujący dalej pod swoim pseudonimem, z innymi muzykami, jako zespół. Współpracuje m.in z lubelskim producentem – Golden – Złote Twarze – współtworząc jego live band, znalazł się na rapowo-producenckiej płycie Soulspicious/LAP „Teoria Strun”. Dwukrotnie nagradzany na Festiwalu Wschody.

Jan Wąsak – absolwent kierunku jazz i muzyka estradowa, obecnie student edukacji artystycznej  w zakresie sztuki muzycznej na UMCS. Członek męskiego  zespołu wokalnego „Kairos”, Chóru Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego „Lutnia Lubelska” oraz Chóru Akademickiego UMCS. Razem z Wojciechem Głowackim i Michałem Wróblem tworzy trio „Pasażer”, z  którym zdobył m.in. nagrodę publiczności  na Open Stage, wyróżnienie na SPAM oraz wyróżnienie na Wschodach.

OBRAZ

Anna Jakubowska – twórczyni filmów, flecistka, larpowiec. Filmem zainteresowana od czterech lat i wraz z upływem czasu na jej koncie pojawiły się krótkometrażowe fabuły, relacje z wydarzeń z Lublina i kraju oraz filmy dokumentalne, którym obecnie poświęca najwięcej uwagi. Z prawie trzydziestu przyznanych nagród (w tym zwycięstwo w międzynarodowym festiwalu FrankoFilm) za swój największy sukces uważa Nagrodę Główną Festiwalu Twórczości Wrażliwej, gdyż założenia tego festiwalu – wrażliwość na człowieka, jego piękno oraz problemy – są jej najbliższe. Oferuje filmowe działania non profit dla lubelskich grup i stowarzyszeń, takich jak LubLarp czy Katolickie Stowarzyszenie AGAPE.

Anna Kłys – członek zespołu Lotne Babki – przestrzeni zaangażowanej w upowszechnianie kultury i sztuki. Prowadząca warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Pracuje w Domu Słów. Autorka projektów z dziedziny malarstwa ściennego, współpracowała przy realizacji murali m.in. „Wjazd generała Zajączka do Lublina w 1826 r.”, „Lublin – Pamięć Zagłady” – mural upamiętniający dzielnicę żydowską. Na swoim koncie ma wystawy indywidualne m.in. „Zapamiętane” (2018), „Wspomnienia budują moją teraźniejszość” (2017) i zbiorowe. Dziedziny działalności artystycznej: malarstwo sztalugowe, temperowe, żółtkowe i ścienne, kaligrafia.

Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista. Fotografujący od 2013 roku, obecnie członek Polskiej Press Grupy, współpracuje z Kurierem Lubelskim, a także lubelskimi instytucjami kultury. Fotograf festiwalu Inne Brzmienia – Different Sounds, Nocy Kultury i Jarmarku Jagiellońskiego. Publikował na photovogue.it, onet.pl, nowamuzyka.pl, magazyn.o.pl, muzycznyhoryzont.pl. Laureat kilku ogólnopolskich konkursów. Od 2016 roku pisuje też artykuły i prowadzi warsztaty – głównie portretowania, jak również fotografii kultury. Obecnie współpracuje z Galerii Labirynt tworząc program nauki fotografii osób niewidomych i niedowidzących.

ANIMATOR KULTURY

Jolanta Prochowicz – filolożka, filozofka, działaczka na rzecz Praw Człowieka, animatorka kultury. Na co dzień pracuje w Stowarzyszeniu „Homo Faber”. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką „Demakijażu. Festiwalu Kina Kobiet”, współorganizuje także lubelską odsłonę festiwalu „Watchdocs. Prawa Człowieka w Filmie” oraz akcję „One Billion Rising”. Prowadzi spacery po Lublinie, spotkania autorskie, organizuje konferencje naukowe, warsztaty i dyskusje.

Barbara Żarinow – pracuje w Centrum Spotkania Kultur. Zajmuje się koordynacją Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”, w ramach którego nagradzani są najlepsi twórcy plastyki teatralnej. Współtwórczyni Lubelskiego Studium Teatralnego UMCS – CSK. Współpracuje m.in. z Leszkiem Mądzikiem, Borisem Kudličką, Ewą Braun, Lechem Majewskim, Januszem Kapustą, a także  Lubelskim Teatrem Tańca i Konfrontacjami Teatralnymi. Producentka wystawy Ewy Braun „Odtwarzanie minionych światów”. Stypendystka Mobilnej Akademii Krytyki Tańca Jadwigi Majewskiej. Interesuje się tańcem współczesnym i scenografią teatralną.

Ewelina Krawczyk – psycholożka, „dźwigaczka” kultury, specjalistka od komunikacji. Z Lublinem związał ją Festiwal Wschody. Organizuje go od samych początków, a od zeszłego roku jako dyrektorka i prezeska Fundacji „Się tworzy”, która stała się prawnym organizatorem wydarzenia. Wschody to festiwal ludzi, mądrego słowa, dobrego dźwięku i ciekawej ekspresji. Stawiając na to połączenie grupa organizatorów odświeża spojrzenie na piosenkę artystyczną. W tym roku połączyła marzenie o własnej inicjatywie koncertowej z chęcią upamiętnienia wybitnej lublinianki – wybrane wiersze Julii Hartwig z muzyką Karoliny Cichej i ethnojazzowego zespołu Banda Nella Nebbia pod wodzą Justinasa Vazneviciusa na scenie Chatki Żaka wyśpiewało 7 laureatek poprzednich edycji Festiwalu Wschody.

LAUREATÓW POZANAMY PODCZAS GALI, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ 26 MAJA O GODZINIE 20:00 W STUDIU IM. BUDKI SUFLERA W RADIU LUBLIN PRZY UL. OBROŃCÓW POKOJU 2. ZAPRASZAMY!