2019
Kategoria słowo:
Justyna Kulikowska – poetka, ukończyła studia kulturoznawcze w Lublinie. Wiersze publikowała m.in. w „Wakacie”, „Opcjach”, „Elewatorze”. Nakładem Korporacji Ha!art ukazał się jej debiutancki tomik “Hejt i inne bangery”, za który dostała nagrodę poetyckiego środowiska internetowego “Browar za debiut”.
Kategoria obraz:
Grzegorz Ignaciuk czyli GrzVideos – producent, operator, montażysta licznych rodzajów filmów. Od 2011 roku tworzy swoją markę “GrzVideos”, zajmującą się nagrywaniem teledysków muzycznych. Łącznie ma na koncie blisko 400 projektów, w tym ponad 100 teledysków realizowanych z artystami z Polski i ze Stanów Zjednoczonych, wspólpracował m.in. Z takimi artystami jak: Bonson, Soulpete, KęKę, Pezet, O.S.T.R., Junior Stress, Sinsen, Guilty Simpson, Hezekiah, Yankee, Sztoss, Planet ANM,Te-Tris, Adam L, Young Igi, PlanBe, Tomek Momot oraz Asfalt Records, Step Records, Koka Beats, Takie Rzeczy Label, Karrot Komando i SoulRaw Records. Wielokrotnie był wykonawcą materiałów dla instytucji miejskich, służących promocji miasta Lublin.
Kategoria dźwięk:
Przemek Golden Adach – przez ponad dekadę wyprodukował muzykę do wielu znanych utworów zarówno na lokalnej, jak i ogólnopolskiej scenie, współpracując z topowymi muzykami i raperami. Na stałe związany z duetem producenckim „Złote Twarze”, którego jest współzałożycielem. Wspiera także projekt Independent Live Act, skupiający się na nagrywaniu występów producentów oraz DJów z całego kraju. Obecnie tworzy szeroko pojętą muzykę elektroniczną z pogranicza trip-hopu, chilloutu czy electro-soulu, którą wraz z drużyną utalentowanych, muzycznych przyjaciół przetwarza na bardzo żywe instrumenty i huczny live-band.
Kategoria animacja:
Tymoteusz Wojna – Od 2015 roku związany z Centrum Kultury w Lublinie przy projekcie Punkt Kultury. Koordynator projektów LOkomotywy (2012-2014), Tydzień Edukacji Pozaformalnej (2013), Przejaśnienie (2015), Miasto bez Chmur (2015, 2016), Punkt Kultury (2017 i 2019 – aktualnie), Stypendysta MKiDN w 2018 roku w dziedzinie upowszechniania kultury, wiceprezes powstałej w ubiegłym roku Fundacji Dobrych Pomysłów, z którą w tym roku będzie wdrażał nowy projekt „Dzielnicowe centra integracji społecznej”. Celem, który sobie stawia na najbliższe lata jest kontynuacja działań z mieszkańcami obszarów o utrudnionym dostępie do kultury.
2018
Kategoria słowo: Olga Maciupa
Dramatopisarka, poetka, teatrolożka, reżyserka, doktor nauk humanistycznych w zakresie teatrologii (pracę doktorską obroniła w 2017 roku pod kierownictwem prof. Iriny Lappo na Wydziale Humanistycznym UMCS, tytuł rozprawy: „Z peryferii do centrum: wędrówki Obcego w najnowszym dramacie polskim”). Urodzona 30 maja 1988 roku we Lwowie. Od 7 lat mieszka w Lublinie.
Kategoria obraz: Anna Jakubowka
Twórczyni filmów, flecistka, larpowiec. Filmem zainteresowana od czterech lat i wraz z upływem czasu na jej koncie pojawiły się krótkometrażowe fabuły, relacje z wydarzeń z Lublina i kraju oraz filmy dokumentalne, którym obecnie poświęca najwięcej uwagi. Z prawie trzydziestu przyznanych nagród (w tym zwycięstwo w międzynarodowym festiwalu FrankoFilm) za swój największy sukces uważa Nagrodę Główną Festiwalu Twórczości Wrażliwej, gdyż założenia tego festiwalu – wrażliwość na człowieka, jego piękno oraz problemy – są jej najbliższe. Oferuje filmowe działania non profit dla lubelskich grup i stowarzyszeń, takich jak LubLarp czy Katolickie Stowarzyszenie AGAPE
Kategoria dźwięk: Jan Wąsak
Absolwent kierunku jazz i muzyka estradowa, obecnie student edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej na UMCS. Członek męskiego zespołu wokalnego „Kairos”, Chóru Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego „Lutnia Lubelska” oraz Chóru Akademickiego UMCS. Razem z Wojciechem Głowackim i Michałem Wróblem tworzy trio „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage, wyróżnienie na SPAM oraz wyróżnienie na Wschodach.
Kategoria animator kultury: Barbara Żarinow
pracuje w Centrum Spotkania Kultur. Zajmuje się koordynacją Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”, w ramach którego nagradzani są najlepsi twórcy plastyki teatralnej. Współtwórczyni Lubelskiego Studium Teatralnego UMCS – CSK. Współpracuje m.in. z Leszkiem Mądzikiem, Borisem Kudličką, Ewą Braun, Lechem Majewskim, Januszem Kapustą, a także Lubelskim Teatrem Tańca i Konfrontacjami Teatralnymi. Producentka wystawy Ewy Braun „Odtwarzanie minionych światów”. Stypendystka Mobilnej Akademii Krytyki Tańca Jadwigi Majewskiej. Interesuje się tańcem współczesnym i scenografią teatralną.
2017
Kategoria słowo: Dominik Gac
Piszący, poeta, krytyk teatralny i muzyczny, polonista, doktorant w Zakładzie Teatrologii UMCS. Laureat Stypendium Prezydenta Miasta Lublina dla osób zajmujących się twórczością artystyczną w roku 2017, laureat Nagrody Indywidualnej Piotra Metza za tekst o muzyce popularnej w Konkursie Polskich Krytyków Muzycznych „Kropka” 2017, zwycięzca konkursu poetyckiego Lublin.RMX, autor tomu poetyckiego śpiewnic (Gardzienice 2014). Członek zespołów muzycznych Licho i Koniec Pola. Sekretarz redakcji czasopisma „Witkacy!” i współpracownik Instytutu Witkacego w Warszawie. Współpracuje z miesięcznikiem „Teatr”, portalem teatralny.pl i kwartalnikiem „Gazeta Magnetofonowa”.
Kategoria obraz: Piotr Kamiński
urodzony w 1998 roku w Lublinie, tegoroczny maturzysta. Swoją przygodę z filmem rozpoczął w wieku 9 lat realizując materiały video ze szkolnych wydarzeń dla Klonowickiej Kroniki Filmowej oraz Gimnazjum nr 5 w Lublinie. Był aktywnym uczestnikiem zajęć teatralnych i filmowych w Młodzieżowym Domu Kultury. W wieku 15 lat nakręcił pierwszą fabularną etiudę, za którą zdobył wiele nagród na ogólnopolskich festiwalach kina amatorskiego. Obecnie na swoim koncie ma kilka krótkometrażowych filmów nagradzanych na arenie międzynarodowej i ogólnopolskiej, nagrodę prezydenta miasta, a także cieszące się zainteresowaniem pokazy w Centrum Kultury.
Kategoria dźwięk: Stanisław Leszczyński
Muzyk, multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor i producent muzyczny. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie, Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz były student Hochschule der Künste w Bernie (Szwajcaria). Laureat wielu nagród na konkursach ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Założyciel i lider lubelskiego zespołu NeoKlez, oraz współzałożyciel i muzyk zespołów: Chonabibe, Dziady Kazimierskie, Freilach, Klezmer Team, Kraken Klezmer Band czy The Gipsy Five, ZTL UMCS, ZTL „Leszczyniacy”. Dyrektor artystyczny i pomysłodawca Festiwalu Sztuk Naturalnych „ZEW NATURY”. Autor muzyki do filmów krótkometrażowych oraz między innymi do serialu radiowego „Filip”. Kompozytor muzyki dla zespołów w Japonii, Francji, Polsce i Rosji.
Kategoria animator kultury: Agata Sztorc
Historyczka sztuki, edukatorka, animatorka kultury, związana zawodowo z Galerią Labirynt, gdzie pełni funkcję kuratorki programu edukacyjnego. Autorka licznych projektów animacyjnych oraz prowadząca warsztaty edukacyjne z zakresu sztuki współczesnej dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów i osób z dysfunkcjami. Kuratorka interaktywnych wystaw sztuki dla najmłodszych – „Kryjówka”, „Na opak”, „Zamknij oczy!”. Przewodnicząca zespołu kuratorskiego wystawy „Uczulenie na kolor”. Koordynatorka autorskich projektów w ramach programu Dzielnice Kultury: „Sztuka pod lupą”, „Sztuka w walizce”, „Latający Dywan”. Współpracowała m.in. z Instytutem Polskim w Kijowie, Fundacją Greenpeace Polska, Warsztatami Kultury, Dzielnicowym Domem Kultury „Czuby Południowe”, Europejską Fundacją Kultury Miejskiej, Fundacją Towot Squat, Fundacją T.E.A.M. Teatrikon, Domem Kultury Narnia.
2016
Kategoria słowo: Dorota Lesiak
Animatorka, recytatorka, instruktorka żywego słowa, koordynatorka pracy programowej Dzielnicowego Domu Kultury „Czuby Południowe”. Laureatka wielu konkursów recytatorskich. Dwukrotna laureatka Stypendium Prezydenta Miasta Lublina za osiągnięcia artystyczne w 2014 i 2015 roku oraz NAGRODY LOKOMOTYWY za twórczy i wybitny wkład w rozwój ruchu recytatorskiego. W 2015 koordynowała wydarzenia w ramach obszaru „Słowo” podczas Nocy Kultury. Obecnie w DDK „Czuby Południowe” zajmuje się Cyklem „Jaka kultura?” i prowadzi Warsztaty Słowa.
Kategoria obraz: Karolina Jóźwik
Animatorka, recytatorka, instruktorka żywego słowa, koordynatorka pracy programowej Dzielnicowego Domu Kultury „Czuby Południowe”. Laureatka wielu konkursów recytatorskich. Dwukrotna laureatka Stypendium Prezydenta Miasta Lublina za osiągnięcia artystyczne w 2014 i 2015 roku oraz NAGRODY LOKOMOTYWY za twórczy i wybitny wkład w rozwój ruchu recytatorskiego. W 2015 koordynowała wydarzenia w ramach obszaru „Słowo” podczas Nocy Kultury. Obecnie w DDK „Czuby Południowe” zajmuje się Cyklem „Jaka kultura?” i prowadzi Warsztaty Słowa.
Kategoria dźwięk: Emapea
kolażysta dźwiękowy. Samouk, w pracy twórczej posługujący się samplerem. Beatmaker, producent muzyczny, meloman. Więcej na: https://soundcloud.com/emapea
Kategoria animator kultury: Arkadiusz Kaźmierak
Kulturoznawca, socjolog, animator kultury, związany zawodowo z Centrum Kultury w Lublinie. Inicjator oraz współorganizator koncertów i wydarzeń o tematyce muzycznej, sportowo-artystycznej, oraz interdyscyplinarnych projektów kulturalnych. Pomysłodawca i koordynator projektów „Eclectic Garden”, „CPZ Street Contest” i „Centralny Plac Zabaw”. Autor międzynarodowych projektów sportowo-artystycznych na Noc Kultury (2012-2015) oraz członek Rady Programowej NK (2014/2015). Zajmuje się programowaniem i organizacją Lublin Jazz Festiwalu. Pomaga w realizowaniu idei lubelskiego Land Art Festiwalu. Współpracuje z festiwalem Ukraina w Centrum Lublina. Członek Zarządu i działacz Fundacji Na Rzecz Rozwoju Sztuki w Polsce. Obecnie pracuje m.in. nad programem Centralnego Placu Zabaw oraz specjalnymi projektami na obchody 700-lecia Lublina.
2015
Kategoria słowo: Rafał Rutkowski
Poeta. Absolwent filologii polskiej i kulturoznawstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wiersze publikował w: „Odrze”, „Zeszytach Poetyckich”, „Akcencie”, „Helikopterze”, „Elewatorze” i innych pismach literackich. Laureat projektu Połów 2013, finalista OKP „O granitową strzałę” 2014. Jeden ze zwycięzców konkursu „Autoportret Jesieni” w Krotoszynie. Zwycięzca wielu konkursów jednego wiersza oraz slamów. Uczestnik najważniejszych festiwali literackich w kraju. Prowadzi cykl spotkań poetyckich „Przystanek poetów” w Centrum Kultury w Lublinie. Mieszka w lubelskiej Kamienicy Cudów.
Kategoria obraz: Joanna Strękowska
Historyczka sztuki, edukatorka, animatorka kultury, związana zawodowo z Galerią Labirynt, gdzie pełni funkcję kuratorki programu edukacyjnego. Autorka licznych projektów animacyjnych oraz prowadząca warsztaty edukacyjne z zakresu sztuki współczesnej dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów i osób z dysfunkcjami. Kuratorka interaktywnych wystaw sztuki dla najmłodszych – „Kryjówka”, „Na opak”, „Zamknij oczy!”. Przewodnicząca zespołu kuratorskiego wystawy „Uczulenie na kolor”. Koordynatorka autorskich projektów w ramach programu Dzielnice Kultury: „Sztuka pod lupą”, „Sztuka w walizce”, „Latający Dywan”. Współpracowała m.in. z Instytutem Polskim w Kijowie, Fundacją Greenpeace Polska, Warsztatami Kultury, Dzielnicowym Domem Kultury „Czuby Południowe”, Europejską Fundacją Kultury Miejskiej, Fundacją Towot Squat, Fundacją T.E.A.M. Teatrikon, Domem Kultury Narnia.
Kategoria dźwięk: Borys Kunkiewicz
Współtwórca i producent wielu lubelskich projektów muzycznych w tym Flemings, OBRS, Mel Tripson i Stonkatank. Organizator cyklu imprez OBRS EVENTS, promujących nową, polską muzykę lubelskiej publiczności. Laureat ubiegłorocznego Festiwalu Młodych Talentów Szczecinie wybrany przez m. in. przez Kasię Nosowską oraz Piotra Metza. Jego najnowszy singiel z zespołem Stonkatank wydawany jest przez Kayax – wytwórnię do której należą m. in. Brodka, Kayah, Skubas, Krzysztof Zalewski, Smolik czy Artur Rojek.
Kategoria animator kultury: Tomek Maped Pizoń
Technik sztuk plastycznych, performer, instalator, rzeźbiarz, szablonista. Współpracował przy różnych wystawach, festiwalach oraz wydarzeniach edukacyjnych m.in. z Warsztatami Kultury, Ośrodkiem Rozdroża, Bramą Grodzką TeatrNN, Galerią Labirynt, Galerią Zachęta, Fundacją Teatrikon, Europejską Fundacją Kultury Miejskiej oraz Wieloma innymi organizacjami pożytku publicznego. Jest założycielem, koordynatorem oraz fundatorem Warsztatów Szablonu popularyzujących sztukę znajdującej swoje miejsce w przestrzeni publicznej. Swoje prace wystawiał w galeriach w Polsce i w Niemczech, na wystawach indywidualnych i zbiorowych a także jest autorem publikacji w prasie oraz wydawnictwach edukacyjnych.
2014
Kategoria słowo: Mateusz Nowak
Technik sztuk plastycznych, performer, instalator, rzeźbiarz, szablonista. Współpracował przy różnych wystawach, festiwalach oraz wydarzeniach edukacyjnych m.in. z Warsztatami Kultury, Ośrodkiem Rozdroża, Bramą Grodzką TeatrNN, Galerią Labirynt, Galerią Zachęta, Fundacją Teatrikon, Europejską Fundacją Kultury Miejskiej oraz Wieloma innymi organizacjami pożytku publicznego. Jest założycielem, koordynatorem oraz fundatorem Warsztatów Szablonu popularyzujących sztukę znajdującej swoje miejsce w przestrzeni publicznej. Swoje prace wystawiał w galeriach w Polsce i w Niemczech, na wystawach indywidualnych i zbiorowych a także jest autorem publikacji w prasie oraz wydawnictwach edukacyjnych.
Kategoria obraz: Marta Zgierska
Technik sztuk plastycznych, performer, instalator, rzeźbiarz, szablonista. Współpracował przy różnych wystawach, festiwalach oraz wydarzeniach edukacyjnych m.in. z Warsztatami Kultury, Ośrodkiem Rozdroża, Bramą Grodzką TatrNN, Galerią Labirynt, Galerią Zachęta, Fundacją Teatrikon, Europejską Fundacją Kultury Miejskiej oraz Wieloma innymi organizacjami pożytku publicznego. Jest założycielem, koordynatorem oraz fundatorem Warsztatów Szablonu popularyzujących sztukę znajdującej swoje miejsce w przestrzeni publicznej. Swoje prace wystawiał w galeriach w Polsce i w Niemczech, na wystawach indywidualnych i zbiorowych a także jest autorem publikacji w prasie oraz wydawnictwach edukacyjnych.
Kategoria dźwięk: Adam Lato
Producent muzyczny, skrzypek i realizator nagrań we własnym studio nagraniowym Łejkap Studio. Tworzy muzykę głównie hip-hopową, ale często udziela się w projektach związanych z innymi gatunkami muzycznymi, np. z funkiem, bluesem czy poezją śpiewaną. Razem z Michałem „Zeteną” Zaniewskim w 2013 roku dotarł do finału Mistrzostw Polski Producentów „Beatbattle Poznań”. Zajął również pierwsze miejsce w konkursie ogłoszonym przez znany magazyn Estrada i Studio na remix utworu „To co nam było” zespołu Red Lips.
Kategoria animator kultury: Monika Czapka
Monika Czapka – absolwentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS, międzywydziałowej specjalizacji Judaistyka oraz studiów podyplomowych na kierunku zarządzanie organizacjami pozarządowymi. Uczestniczka
programu „Inkubator Animacji Kultury”. Pracowała jako nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 14 im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie, II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie oraz Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Obecnie pracuje jako specjalista ds. edukacji w Domu Słów, Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Wiceprezes zarządu w Fundacji „5Medium”, członkini Grupy Fotografów Lubelskich. Koordynatorka projektów edukacyjnych-animacyjnych takich jak: „Akademii Cyfrowych Kompetencji” (trzy edycje), „Surferzy, czyli młodzi o bezpieczeństwie w Sieci”, „iSenior”, „Alicja w Krainie Fejsbuka” (dwie edycje), Kreatywni w Fotografii (cztery edycje). Autorka scenariuszy i tekstów edukacyjnych m.in. dla Centrum Edukacji Obywatelskiej np. „Rozegraj okolicę – Twoja miejscowość planszą do gry”. Prowadząca warsztaty z zakresu edukacji medialnej, kulturalnej i fotografii.
2013
Kategoria słowo: Sinsen
Sinsen – MC – kosmita z Lublina. Polski niezależny raper, pasjonat słowa mówionego i współ-producent własnej twórczości. Nieustannie eksperymentujący artysta, którego sztuka wybiega poza ramy konwencjonalnego hip hopu. Autor dwóch podziemnych albumów pt. „Hiphopotam” i „DygresJa”, zrealizowanych i wyprodukowanych własnym sumptem kolejno w 2011 i 2014 roku. Laureat nagrody Lubelskie Żurawie w kategorii „Słowo” z roku 2013. Liryka Sinsena daleka jest od wersów pisanych z kalkulatorem w ręku. Szaleństwa wyobraźni i abstrakcja mieszają się z nauką i przyziemną logiką, dając mieszankę, w której rzeczywistość zaciera się z magią. Ekspresyjne, improwizowane, a czasem stonowane flow przykuwa uwagę słuchacza i sprawia, że trudno oderwać uszy od dźwięku, który tworzy specyficzny, mistyczny klimat. Przy tym jednoczesna zabawa słowem i znaczeniem, czasem nawet beztroskie, celowe błędy językowe to cechy charakterystyczne dla jego stylu. Muzyka poruszona przez Sinsena ożywa. Na stałe współpracuje z lokalnymi artystami lubelskiej sceny, co nie hamuje go przed odkrywaniem innych horyzontów, które z pewnością będą dużym zaskoczeniem dla słuchaczy i wszystkich muzycznych głów. Aktualnie pracuje w kilku studiach nagraniowych nad swoim trzecim projektem audio-wizualnym, którego zwiastuny pojawią się niebawem, a którego premiera odbędzie się w tym roku.
Kategoria obraz: Anna Chabros
Artysta plastyk, grafik, twórca krótkometrażowych filmów animowanych , magister sztuki, absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Swoją przygodę z filmem animowanym rozpoczęła na studiach, gdzie stworzyła pierwsze filmy wykorzystując różne techniki animacyjne. W tym okresie stworzyła swój pierwszy film festiwalowy „Zielona alternatywa”. Od tego momentu postanowiła rozwijać swój warsztat kontynuując naukę w oskarowym studiu filmowym SE-MA-FOR w Łodzi. Jej najnowsza produkcja „Kołowrotek” kontynuuje bogatą tradycję polskiej szkoły animacji poklatkowej. Niedawno wykonała pierwszą bajkę dla Łemków, w oryginalnym języku łemkowskim: https://www.youtube.com/watch?v=6d3m9w2-cG8&list=PLuX7eSCqnrGNjeFfJriNyXnaUvaX18Vqi&index=1
Kategoria dźwięk: Wojciech Klon
kompozytor, multiinstrumentalista, założyciel wytwórni muzycznej sześcian records skupiającej swoją uwagę wokół szeroko pojętej muzyki alternatywnej, minimalistycznej, eksperymentalnej oraz muzyki poważnej. Współpracuje z wieloma muzykami z Lublina, jak i z całej polski starając się zarejestrować różnorodne aspekty spojrzenia na muzykę. Jego wizja muzyki oscyluje wokół wielowarstwowości znaczeń. Odważnie poszukuje piękna dźwięku zawieszonego w subtelnym, koncepcyjnym, przestrzennym tle, często owianym tajemnicą niepokoju. Od 2011 roku pod szyldem sześcian records ze współpracy z licznymi muzykami oraz poetami wydał już dwanaście płyt.
Kategoria animator kultury: Joanna Reczek
należy do inicjatorów środowiska Nowego Cyrku w Lublinie i jest jednym z założycieli Fundacji Sztukmistrze. Organizator 35. Europejskiej Konwencji Żonglerskiej, największego na świecie festiwalu sztuki Nowego Cyrku, który miał miejsce w Lublinie w 2012 roku, a także Carnavalu Sztuk-Mistrzów. Prowadzi wymiany międzynarodowe dla dzieci i młodzieży, a także szkolenia dla multiplikatorów, jest członkiem Grupy Roboczej ds. Pedagogiki przy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Pomysłodawczyni konkursu dla utalentowanych studentów lubelskich uczelni „Open Stage”.
Kategoria asysta: Anna Gładysz
Absolwentka historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II (dyplom obroniła w 2010 r.). W latach 2009-2015 zajmowała się działaniami związanymi z popularyzacją i upowszechnianiem sztuki współczesnej, w tym współpracowała przy organizacji takich wydarzeń jak: wystawy „Puls Fotografii (2009), „Siła Sztuki” (2010), „Limes Sztuki” (2010); projekt „Mikołaj Smoczyński i Robert Kuśmirowski – pomiędzy realnością i metaforą” (2011); projekt „Mindware. Technologie dialogu” i wystawa „Mindware. Technologie dialogu-post scriptum” (2011); wystawa „Ars loci-obraz aktualny” (2012), była również kuratorką wystawy „Macierzyństwo…” (2012), a także koordynatorką projektu „Grodzka 5” (2013-2015). Od 2013 pracuje w Warsztatach Kultury w Lublinie w pracowni Edukacji i Animacji Kultury i zajmuje się koordynacją projektów z obszaru edukacji i animacji kultury jak „Dzielnice Kultury”, „Mała Majsternia” itp. Laureatka nagrody „Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne” 2013 r. w kategorii „Asysta”. W wolnym czasie szyje, odnawia meble.
2012
Kategoria słowo: Grzegorz Jędrek
Obecnie bada kulturę w sieci. W Bramie Grodzkiej jest „specjalistą ds. kontaktów zewnętrznych”. Odpowiada za kontakty z mediami i promocję wydarzeń. W ramach tej pracy współtworzy festiwal „Miasto Poezji” (zajmuje się jego promocją, prowadzi część spotkań), prowadzi także spotkania autorskie w Domu Słów w ramach powołanego przez niego i Maćka Tuorę cyklu „W stronę” (cykl spotkań literackich w Domu Słów promujących najnowszą literaturę. Najważniejszym kryterium wyboru autorów i książek jest w nim czysta czytelnicza satysfakcja). Wraz z Maciejem Tuorą, Kamilem Brewińskim i Moniką Metlerską-Coleric w Domu Słów stworzyli „Laboratorium Słowa” – projekt, w ramach którego prowadzą warsztaty creative writing, poetyckie i krytycznoliterackie (ja prowadzę te ostatnie). W ten sposób chcą stworzyć nowe, młode środowisko literackie w Lublinie. Mają wspaniałych warsztatowiczów.
Prowadzi zajęcia z teorii i praktyk Nowych Mediów, intercultural communication, a także z najnowszej literatury, na KUL i gościnnie (z Intercultural Communication) na WSSP im. Wincentego Pola.
Kategoria obraz: Kosma Ostrowski
W 2008 roku obronił dyplom artystyczny w Zakładzie Sztuki i Mediów Cyfrowych pod kierunkiem prof Grzegorza Dobiesława Mazurka. Wykładowca Grafiki Projektowej w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania w Lublinie.
Zajmuje się przede wszystkim grafiką, ilustracją, rysunkiem i fotografią. Pracuje jako freelancer, współpracując głównie z instytucjami kultury. Współtworzy Z/N Magazyn oraz Galerię Kamienica Cudów w Lublinie,
jest także członkiem Stowarzyszenia Otwarta Pracownia w Lublinie.Uczestnik wielu wystaw indywidualnych, zbiorowych oraz konkursów graficznych.
Kategoria dźwięk: Joanna Ewa Zawłocka
Wokalistka zespołu „Miąższ”, solistka w chórze „Gospel Rain” oraz „Orkiestrze Na Zdrowie” Jacka Kleyffa. Obecnie pracuje w fundacji Czerwone Noski – Klaun w szpitalu. Jest to międzynarodowa fundacja, która zajmuje się odczarowywaniem smutnej atmosfery w szpitalach. Daje jej to dużo satysfakcji i szczęścia. W 2016 została laureatką konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, w związku z licznymi nagrodami zagra kilka koncertów w Polsce, promujących twórczość Agnieszki Osieckiej. Jest także uczestniczką projektu „NowOsiecka”, który zrzeszył w katowickim NOSPRze młodych artystów z Polski. W kwietniu tego roku zagra w przedstawieniu galowym Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w spektaklu „Fabryka Wolności” przygotowanym przez grupę Pożar w Burdelu i ich gości. Jest także w trakcie tworzenia własnego repertuaru i przed wydaniem płyty dla dzieci.
Kategoria animator kultury: Dariusz Figura
Animator kultury, trener, artysta amator. Prezes Zarządu Fundacji Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – „Teatrikon”. Filolog ukraiński. Pomysłodawca i wieloletni koordynator młodzieżowych Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” oraz ogólnopolskiej sieci Spotkajmy Się Teatralnie. Koordynator Nocy Kultury w latach 2013-2014, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2013 w kategorii animacja kultury i stypendysta Prezydenta Miasta Lublin w 2015. Pomysłodawca i koordynator projektu „Lokomotywy”. Zapalony działacz NGO, uczestnik wielu projektów animacyjnych, doświadczony w pracy z młodzieżą oraz w koordynowaniu prac projektowych. Absolwent kursu NGO Master, laureat Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych „Żurawie” 2012 w kategorii animacja kultury, prelegent TEDxLublin 2014. W latach 2010-2015 stały współpracownik Warsztatów Kultury w Lublinie oraz współkoordynator Inkubatora Animacji Kultury – rocznego programu edukacyjnego dla animatorów kultury w Lublinie. Połowa składu Komediowego Duetu Muzycznego „On i On”. Od 2015 r. prowadzi własną działalności gospodarczą pn. „Dobra robota! Dariusz Figura”, a od 2016 pracuje jako trener kompetencji cyfrowych w ramach programu Fundacji Nowoczesna Polska pn. „Cybernauci”. Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin, Rady Programowej Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie oraz Społecznej Rady Pracodawców przy Wydziale Pedagogiki UMCS Lublin.
2011
Kategoria słowo: Wojciech Dunin – Kozicki
Znany jako Wojciech Be. Poeta z Lublina. Bierze udział w slamach i happeningach poetyckich. Sam również takie akcje organizuje. Interesuje się: myślą ludzką, kulturą, sztuką, muzyką.
Kategoria obraz: Paweł Adamiec
Fotograf, charakteryzator, projektant, architekt krajobrazu. Wykładowca KUL i Lubelskiej Szkoły Fotografii. Swoje prace publikował w wielu światowych i polskich wydawnictwach i portalach (takich jak Wysokie Obcasy, Duży Format, National Geographic, Make-Up Artist Magazine, Szeroki Kadr). Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Żurawie 2011, Blog Vogue Italia 2012, Gardenia 2015 (+Garden Concept), Człowiek Roku 2016 – kategoria kultura. Autor okładki do pierwszej polskiej encyklopedii mody Fashion Book Poland. Członek Fundacji Kultury Audiowizualnej Beetle.pl oraz Agencji Multimedialnej Kaiju.pl. Podstawy wiedzy przyrodniczej i artystycznej zdobył na architekturze krajobrazu KUL. Fotografiką kreatywną zaczął zajmować się w 2009 roku. Na potrzeby sesji zdjęciowych wykonuje kostiumy, makijaże, fryzury i scenografie, sięgając po nietypowe materiały i techniki pracy. Inspiracji szuka w przyrodzie, muzyce i baśniach oraz świecie mody. W swoich pracach ukazuje mocno zniekształconą, teatralną rzeczywistość. Szczególną uwagę zwraca na emocjonalny wymiar zdjęć oraz dowolność ich interpretacji.Jest autorem projektów aktywizacyjnych, włączających w działania artystyczne różne grupy wiekowe i społeczne. Specjalizuje się w projektowaniu i kształtowaniu przestrzeni osiedlowych oraz publicznych terenów zieleni. Prowadzi badania dotyczące znaczenia i doboru roślinności w obszarach zabudowy wielorodzinnej oraz jej udziału w strukturach ekologicznych miasta.
Kategoria dźwięk: Konrad Chyl
Kompozytor muzyki eksperymentalnej. Był związany z EchaMixu – w którym tworzył na perkusji i elektronice w stylu free iprov.
Kategoria animator kultury: Jacek Harasimiuk
1981 zerówka podstawówka technikum studia różne prace różne sporty ale zawsze obok deska
1997 – start z profesjonalną deska
2000 i wciąż – start z przyjacielskim projektem deskowej pasji (filmy odzież zaszczepianie deskorolki) Punishment
chyba 2009 – pierwszy Woodcamp czyli kolonie deskorolkowe pod Radomiem w miasteczku Przysucha
2010 październik – 2011 luty – planowanie a później budowa krytego skateparku 1stFloor
2011 Żuraw =) i tutaj start pełnej zajawki na działanie deskorolką cudów =)
2012 – Żurawiowe warsztaty w bibliotekach (od przedszkolaka do emeryta)
2012 – 2016 – Woodcampy(kolonie deskowe), warsztaty deski w szkołach przedszkolach i poprawczaku w Dominowie !!, sędziowanie zawodów w Polsce, organizowanie zawodów, prowadzenie skateparku 1stFloor, warsztaty w trudnych dzielnicach jak Bronowice czy lubartowska, prowadzenie warsztatów na Centralnym Placu Zabaw pod Centrum Kultury, współorganizacja Sportival’i Letnia edycja ( na zamku!!), warsztaty deskorolki w Teatroterapi czyli deskorolka z niepełnosprawnymi!!!
2017 – start „Rdzawy Jaco Warsztaty Deskorolki”
Rdzawy Jaco Warsztaty Deskorolki:
https://www.facebook.com/rdzawyjaco/?fref=ts
2010
Kategoria słowo: Aleksandra Zińczuk
Pracownik Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, współpracownik Miesięcznika Wymiany Idei „Kultura Enter”, współorganizatorka Festiwalu Brunona Schulza
Kategoria obraz: Aleksandra Janas
Twórca grupy kilku.com, scenograf, oświetleniowiec, wizualizator, współtwórca pierwszego lubelskiego mappingu
Kategoria dźwięk: Rafał Rozmus
W 2012 roku uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie muzykologii
– od 2010 roku napisał muzykę do 26 filmów kinowych, telewizyjnych (w tym seriali), sztuk teatralnych i filmów niemych:
2015 – 2017: „Żubr Pompik” (reż. Wiesław Zięba; serial) – muzyka
2016: „Wszystko dla Polski” (reż. Rafał Kołodziejczyk, Magdalena Kołodziejczyk)
2016: „The Cameraman” (reż. Edward Sedgwick, Buster Keaton) – muzyka, dyrygent
2016: „Anioł za lodówką” (reż. Daniel Arbaczewski) – muzyka
2016: „Łowcy miodu” (reż. Krystian Matysek) – muzyka
2016: „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach” (reż. Kinga Lewińska) – orkiestracja, dyrygent
2016: „Punkt zero: Łaskawe” (reż. Janusz Opryński) – muzyka
2016: „Grzeczna” (reż. Aleksandra Konarska) – muzyka
2015: „Cztery życia Lidii Lwow” (reż. Rafał Mierzejewski) – muzyka
2015: „Lustra Leszka Mądzika” (reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk) – muzyka
2015: „Ćwiczenia stylistyczne” (reż. Maria Żynel) – muzyka
2015: „Czarodziejski flet Mozarta” (reż. Agnieszka Salamon) – muzyka
2014: „Szaleńcy” (reż. Leonard Buczkowski) – muzyka, dyrygent
2014: „Safety Last” (reż. Fred C. Newmeyer, Sam Taylor) – muzyka, dyrygent
2014: „Metr od Świętości” (reż. Przemysław Hauser, Cezary Grzesiuk; serial) – muzyka
2013: „Lód” (reż. Janusz Opryński) – muzyka
2013: „Sunrise” (reż. Wilhelm Friedrich Murnau) – muzyka, dyrygent
2013: „Statkiem po trawie” (reż. Krystian Matysek) – muzyka
2012: „Cztery dni” (reż. Jan Borowiec) – muzyka
2012: „Chemia życia” (reż. Donatella Baglivo) – muzyka
2012: „Szerokie OKO” (reż. Cezary Grzesiuk) – muzyka
2012: „Biec w stronę Ty” (reż. Hanka Brulińska) – muzyka, dyrygent
2011: „Portier z hotelu Atlantic” (reż. Wilhelm Friedrich Murnau) – muzyka, dyrygent
2011: „Koncert Jubileuszowy” (reż. Aleksandra Korejwo) – muzyka, dyrygent
2010: „Pasterka i kominiarczyk” (reż. Daniel Arbaczewski) – muzyka
2010: „Das Eskimo Baby” (reż. Walter Schmidtchaessler) – muzyka, dyrygent
– w 2016 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Lublin za wybitne osiągnięcia artystyczne
– film Honey Hunters (Łowcy Miodu) z jego muzyką otrzymał Green Oscara (Panda Award) – najbardziej prestiżową nagrodę na świecie dla filmów przyrodniczych
– od 2014 roku współpracował jako kompozytor i dyrygent z zespołem Golec uOrkiestra (jest autorem wszystkich aranżacji w projekcie Golec uOrkiestra Symfonicznie)
– od 2015 roku współpracuje ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie przy realizacji 2 seriali dla dzieci
– zaczął regularnie współpracować w lubelskimi twórcami i instytucjami – m.in. z Januszem Opryńskim (który o jego istnieniu dowiedział się za sprawą Żurawi) oraz Teatrem im. H. Ch. Andersena i Teatrem Starym)
Kategoria animator kultury: Piotr Brożek
Pracownik Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, animator sieci, twórca profilu Henia Żytomirskiego na portalu facebook.pl, członek inicjatywy Spoko Studenci, pomysłodawca komiksu „Spoko Humanik”.
2009
Kategoria słowo: ex aequo Paweł Laufer i raper Dolar
Filozof, pisarz i publicysta. Współtwórca i wieloletni zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Kultura Enter”. Redaktor działu wschodniego miesięcznika „Kultura Enter”. Fundator i prezes Fundacji Open Culture. Pisze do czasopism polskich i zagranicznych oraz do gazet codziennych. Członek zespołu przygotowującego pierwszą i drugą aplikację Lublina w konkursie Europejska Stolica Kultury 2016 (ds. Wschodu).Od pewnego czasu odszedł od altruistycznych idei, działań kulturalnych i pracy pod nadzorem debilnych lubelskich dyrektorów i polityków i skupił się na robieniu realnej kasy prowadząc własną spółkę. Laureat nagrody Prezydenta Miasta Lublin za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej przyznanej w ramach podsumowania sezonu kulturalnego 2008/2009. Książki:
– Miasto na prowincji, 2004.
– Buty Mesjasza. Traktat o podniesieniu rzeczy zdegradowanej, 2010.
– Raport o stanie kultury niezależnej i NGO w Białorusi, 2011. (Red.).
– Raport o stanie kultury i NGO w Ukrainie, 2012 (Red.)
Aktualnie mozolnie pracuje nad nową książką o roboczym tytule „Rzecz pospolita. Ćwiczenia z oczywistością rzeczy”
Tomasz Dymek – Raper. Freestyle’em zajmuje się od 1999 roku . Ma na koncie wielokrotne zwycięstwa w zawodach freestyle`owych. Kilkukrotny finalista Wielkiej Bitwy Warszawskiej turnieju, który zbiera najlepszych MC w kraju. Zajął I miejsce na Bitwie o Bałtyk 2005,2007 czy I miejsce na turnieju Słowacki vs. Mickiewicz Teatr Stary Kraków 2006. Student II stopnia dziennikarstwa UMCS.
Kategoria obraz: Tomasz Bazan
Twórca, założyciel i reżyser teatralny. Od roku 2004 prowadzi swój własny, niezależny Teatr Maat realizujący program treningu fizycznego i poszukiwań kulturowych. Laureat nagrody Prezydenta Miasta Lublina za całokształt pracy artystycznej. Współpracował m. in. z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice, Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea, Inernational Theatre Art Of Now.
Kategoria dźwięk: Maria Natanson
Pochodzi z rodziny o wielopokoleniowej tradycji muzycznej. Silną pasję do muzyki tradycyjnej odziedziczyła zwłaszcza po matce, która śpiewała w domu cygańskie i rosyjskie pieśni. W wieku 15 lat porzuciła dom rodzinny w poszukiwaniu korzennej muzyki Karpat i tamtejszych społeczności cygańskich. W lokalnych zespołach nauczyła się setek melodii i pieśni w dziesiątkach języków i dialektów. Prawie dwa lata mieszkała i koncertowała z cygańskimi muzykami z zespołu Kałe Bała, aż do momentu, gdy w 2004 roku rozpoczęła współpracę z lubelskim środowiskiem world music, która 2 lata później doprowadziła do stworzenia jej własnego zespołu – Čači Vorba. Oprócz ogromnego repertuaru tradycyjnego, od rosyjskich romansów po pieśni greckie czy tureckie, Masza jest również autorką własnych tekstów, przeważnie w języku romskim. Jej silny, charyzmatyczny głos i emocjonalne interpretacje są mocno doceniane przez miłośników na całym świecie. Postrzegana jest jako jedna z czołowych wokalistek nurtu world music, swobodnie porusza się pomiędzy różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu oraz gry. Współpracuje z wieloma zespołami i artystami, uczestniczy w różnorodnych projektach, spośród których wymienić można ostatni – z krymskim wirtuozem bağlamy Cemilem Karikovem i lwowskim multiinstrumentalistą Lubomyrem Iszczukiem – projekt z tradycyjnymi pieśniami tatarskimi i tureckimi. W ciągu dziesięciu lat działalności scenicznej nagrała 8 płyt i zagrała ponad 350 koncertów w 17 krajach. Prowadzi także, wraz siostrą, warsztaty pieśni cygańskich, muzyki karpackiej, oraz przygotowuje się do wydania swojej pierwszej solowej płyty.
Kategoria animator kultury: Piotr Choroś
Założyciel stowarzyszenia Homo Faber, którego obszarem są działania z zakresu praw człowieka, działalności obywatelskiej i kulturalnej. Wraz ze stowarzyszeniem przykuwają uwagę happeningami oraz tworzą m.in. projekty: Festiwal Watch Docs, czy Festiwal Filmu Queer ‚a million different loves. Inicjator projektu Lemel i Cypa. Aktywista przedsięwzięcia wagon.pl. i Rówieśnicy. Współorganizuje spotkania Enter 2016.
2008
Kategoria słowo: Leszek Onak
Producent algorytmów literackich, poeta cybernetyczny, cyberżul. Współzałożyciel Hubu Wydawniczego Rozdzielczość Chleba, twórca serwisu redakcyjnego o literaturze Niedoczytania.pl (2007-2011) oraz portalu społecznościowego dla autorów i czytelników Liternet.pl. Członek kolektywów: cichynabiau, Perfokarta. Strona: http://http404.org
Kategoria obraz: Małgorzata Rybicka
Artystka, plastyczka. Autorka opraw graficznych wielu książek m.in. oprawy plastycznej książki o Józefie Czechowiczu. Autorka projektu graficznego winiety „Niecodziennika- pisma miejskiej biblioteki publicznej imienia Hieronima Łopacińskiego w Lublinie”. Założycielka Wytwórni Pojektów GRAFFISH. Autorka motywu graficznego dla Lublina przy aplikacji do ESK 2016.
Kategoria dźwięk: Junior Stress
Jest jedynym chyba w Polsce nawijaczem, który wychowany został przy muzyce i kulturze reggae od samych narodzin. Jego rodzice i najbliższa rodzina to założyciele najstarszego polskiego sound systemu – Love Sen-C Music. Sam Junior po mikrofon sięgnął już w podstawówce.
Dzisiaj Junior Stress, podobnie jak Junior Gong określać się może mianem ‚najmłodszego weterana’. Ilość występów na imprezach i balangach sound systemowych w przeciągu ostatnich 15 jest niepoliczalna, a liczba koncertów ze swoim zespołem Sun El Band trzycyfrowa. Równie aktywny jest jako Jurek Dress, gdy razem z 27Pablo i resztą ekipy Dancehall Masak-rah propagują muzykę dancehall na falach radia Kampus, na swoich regularnych imprezach w Warszawie i wyjazdowych występach. Stress ma na swoim koncie ma trzy studyjne albumy – ‚L.S.M.’, ‚Dzięki’ oraz najnowszy ”Sound Systemowej Sceny Syn’, współpracę z praktycznie całą czołówką polskiej sceny reggae i hip hop, oraz międzynarodowe kooperacje – jak singiel ‚(nie)Prawda’ z ostatniej płyty.
Wydany na początku 2015 roku przez Karrot Kommando album ‚Sound Systemowej Sceny Syn’ zebrał bardzo wysokie noty recenzentów oraz fanów. Numery na tej płycie łączą reggae, rub a dub, hip-hop, i brzmienie bębnów Nyahbinghi, gościnnie pojawiają się Vienio, Chonanbibe i Deadly Hunta. Wszystko to zestawione jest z rozpoznawalnym wokalem Juniora Stressa, który nowym wydawnictwem udowadnia, że ze swoją muzyką i tekstami zrobił kolejny krok do przodu.
Kategoria animator kultury: Szymon Pietrasiewicz
Animator kultury, kulturoznawca. Organizator Studenckiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Kontestacje”. Pomysłodawca projektu „Magiczny Wehikuł-Żywe Obrazy-Kino Objazdowe”. Obecnie związany z Centrum Kultury w Lublinie, gdzie współtworzy Pracownię Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”.