Nominowani do nagrody „Żurawie 2013”

SŁOWOplakat
Kamil Brewiński – Poeta, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego; laureat projektu Biura Literackiego dla polskich poetów przed debiutem książkowym ‚Połów 2011’. Uczestnik slamów oraz konkursów jednego wiersza. Swoje wiersze publikował m.in. w ‚Kresach’, ‚Odrze’, ‚Wakacie’, ‚Wyspie’. Mieszka w Lublinie.Mateusz Nowak – Filolog, logopeda, animator kultury, instruktor teatralny, recytator, aktor-monodramista, doktorant (Wydział Humanistyczny UMCS). Od dziesięciu lat współpracownik Pracowni Słowa Centrum Kultury w Lublinie. Autor licznych programów edukacyjnych z zakresu słowa i mówienia scenicznego (Architektura Słowa, Między literą a słowem, Słowo z człowieka wywołane). Laureat nagród na Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora oraz wielu ogólnopolskich konkursach recytatorskich i festiwalach monodramów. Regularnie prowadzi warsztaty słowa w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” w Lublinie, gdzie pracuje, jako kierownik ds. organizacyjno-programowych. PomysłodawCa i koordynator cyklu spotkań poświęconych literaturze oraz wartości słowa mówionego, ‚SPIS TREŚCI”.Sin Sen – Raper, niezależny artysta nurtu wywodzącego się od Hiphopu, będącego równocześnie jego rozwinięciem. Na co dzień tworzący z bratem Ozem i współpracujący z muzykami z lubelskiego studia ‚Red Line Studio’ jak i przedstawicielami różnych kultur związanych z muzyką. Na przestrzeni roku 2010 powstał jego pierwszy solowy projekt ,,Hiphopotam”. Swoją drogę twórczą rozpoczął dziesięć lat temu wraz ze swoją rdzenną ekipą „24naDobe”. Tam rozwijał zainteresowanie freestyle’em oraz sztuką graffiti. Współpracował m.in z Junior Stress, Jahdeck (Al-fatnujah/Chonabibe!), Ignatz-I (Geto Blasta), Zetena oraz lokalnymi artystami z Lublina. Inicjator „Beton Jazz” – projektu skupiającego czterech muzyków tworzących improwizowany jazz.

DŹWIĘK
 

Golden – właściwie Przemek Adach – producent muzyczny, współzałożyciel duetu producenckiego Złote Twarze; twórca muzyki z pogranicza rapu, trip-hopu, chilloutu, electro-soulu i wielu innych; zajawkowicz, który codziennie spełnia swoje marzenia; niekiedy udziela się też wokalnie.Hubert ‚Jahdeck’ Pyrgies – beatboxer, wokalista, producent muzyczny, trener twórczości. Lider zespołu Chonabibe i współzałożyciel lubelskiego trio beatboxowego Al-Fatnujah. Na scenie muzycznej aktywny od 2003 roku. Autor beatboxowych treningów twórczości ‚Muzyka bez instrumentów’ przeprowadzanych z dziećmi i młodzieżą. Obecnie jest w przededniu wydania debiutanckiej płyty zespołu Chonabibe, którą promuje singiel pt. ‚Z muzyką być’.Wojciech Klon – kompozytor, multiinstrumentalista, założyciel wytwórni muzycznej sześcian records skupiającej swoją uwagę wokół szeroko pojętej muzyki alternatywnej, minimalistycznej, eksperymentalnej oraz muzyki poważnej. Współpracuje z wieloma muzykami z Lublina, jak i z całej polski starając się zarejestrować różnorodne aspekty spojrzenia na muzykę. Jego wizja muzyki oscyluje wokół wielowarstwowości znaczeń. Odważnie poszukuje piękna dźwięku zawieszonego w subtelnym, koncepcyjnym, przestrzennym tle, często owianym tajemnicą niepokoju. Od 2011 roku pod szyldem sześcian records ze współpracy z licznymi muzykami oraz poetami wydał już dwanaście płyt.

OBRAZ
 

Anna Chabros – Artysta plastyk, grafik, twórca krótkometrażowych filmów animowanych , magister sztuki, absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Swoją przygodę z filmem animowanym rozpoczęła na studiach, gdzie stworzyła pierwsze filmy wykorzystując różne techniki animacyjne. W tym okresie stworzyła swój pierwszy film festiwalowy ‚Zielona alternatywa’. Od tego momentu postanowiła rozwijać swój warsztat kontynuując naukę w oskarowym studiu filmowym SE-MA-FOR w Łodzi. Jej najnowsza produkcja ‚Kołowrotek’ kontynuuje bogatą tradycję polskiej szkoły animacji poklatkowej.Ewelina Drzał – Tancerka, instruktor tańca i choreograf. W 2006 roku ukończyła instruktorski kurs kwalifikacyjny z dziedziny tańca współczesnego. Jest członkiem Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej (GTW PL). Uczyła dzieci i młodzież tańca klasycznego i modern jazz. Obecnie uczy tańca współczesnego.Tomek Maped Pizoń – Technik sztuk plastycznych, performer, instalator, rzeźbiarz, szablonista. Współpracował przy różnych wystawach, festiwalach oraz wydarzeniach edukacyjnych m.in. z Warsztatami Kultury, Ośrodkiem Rozdroża, Bramą Grodzką TatrNN, Galerią Labirynt, Galerią Zachęta, Fundacją Teatrikon, Europejską Fundacją Kultury Miejskiej oraz Wieloma innymi organizacjami pożytku publicznego. Jest założycielem, koordynatorem oraz fundatorem Warsztatów Szablonu popularyzujących sztukę znajdującej swoje miejsce w przestrzeni publicznej. Swoje prace wystawiał w galeriach w Polsce i w Niemczech, na wystawach indywidualnych i zbiorowych a także jest autorem publikacji w prasie oraz wydawnictwach edukacyjnych.

ANIMATOR KULTURY

Ewelina Jurasz – animatorka kultury zaangażowana w sprawy społeczności akademickiej i dzielnic, recytatorka. Pomysłodawczyni i koordynatorka wielu projektów kierowanych do społeczności lokalnych, dzielnic i domów kultury, m.in. ‚Across The Skyline’ (2009 r.), „Akcji-Start!” (2011r.), „Nie do wiary!To Tatary?” (2012 r.), „ASYstentów dzielnicy” (2013 r.). Koordynatorka LOkomotyw 2012 – programu rozwoju aktywności młodzieży licealnej. Współzałożycielka i koordynatorka Grupy ParaFraza od 2010 roku, v-ce prezeska Fundacji Teatrikon. Stała współpracowniczka Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (program „Ambasadorzy”). Pracowała ze społecznością lokalną na Warmii. Obecnie współpracuje przy realizacji Nocy Kultury, Miasta Poezji i tworzy Inkubator Kultury w Rzeszowie.

Joanna Reczek – należy do inicjatorów środowiska Nowego Cyrku w Lublinie i jest jednym z założycieli Fundacji Sztukmistrze. Organizator 35. Europejskiej Konwencji Żonglerskiej, największego na świecie festiwalu sztuki Nowego Cyrku, który miał miejsce w Lublinie w 2012 roku, a także Carnavalu Sztuk-Mistrzów. Prowadzi wymiany międzynarodowe dla dzieci i młodzieży, a także szkolenia dla multiplikatorów, jest członkiem Grupy Roboczej ds. Pedagogiki przy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Pomysłodawczyni konkursu dla utalentowanych studentów lubelskich uczelni „Open Stage”.

Michał Sieńko – urodził się w Lublinie, tu mieszka, pracuje, animuje. Jako pierwszy w Polsce napisał pracę magisterską w formie gry planszowej, a obecnie pisze doktorat – również z gier. Od wielu lat miłośnik historii, gier planszowych i fantastyki. Obecnie łączy swoje pasje poprzez projektowanie gier planszowych poświęconych historii. Zajmuje się również propagowaniem tego hobby wśród młodzieży i studentów – organizuje spotkania poświęcone grom planszowym, warsztaty i pokazy. W wolnych chwilach bloguje i fotografuje.

ASYSTA

Anna Gładysz – od sześciu lat zajmuje się działaniami związanymi z popularyzacją i upowszechnianiem sztuki współczesnej. W trakcie studiów, współpracowała ze studencką Galerią 1 im. B. Słomki. Później z Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych jako asystentka przy realizacji wystaw m.in. „Puls Fotografii”, „Siła Sztuki”, „Limes sztuki”. Trzy lata temu rozpoczęła współpracę z Warsztatami Kultury: współorganizowała wystawę Roberta Kuśmirowskiego pt. „Humanbomber” i koordynowała projekt „Mikołaj Smoczyński. Retrospektywnie”; współpracowała przy projekcie pt. „Mindware. Technologie dialogu”. W zeszłym roku koordynowała m.in. „Ars loci – obraz aktualny”, „Ars loci – obraz kolekcji” oraz „Macierzyństwo…”. Podczas tegorocznej Nocy Kultury odpowiada za program z zakresu sztuk wizualnych.

Aleksandra Iwańska – od 2 lat związana z Fundacją Teatrikon . Od marca 2012 roku pełni funkcję v-ce prezesa zarządu Fundacji Teatrikon ds.zasobów ludzkich. Od stycznia 2013 roku jest koordynatorem ogólnopolskiej sieci Spotkajmy Się Teatralnie. Zaangażowana w projekt Spotkajmy Się Teatralnie (jako opiekun merytoryczny Warrmińsko-Mazurskich Spotkań Teatralnych Zwierciadła) jak również w projekt ‚LOkomotywy’. W wolnych chwilach- studentka psychologii na UMCS.

Agnieszka Wojciechowska – Od 2007 roku związana jako Specjalistka ds. PR i marketingu z Centrum Kultury w Lublinie (Ośrodek Animacji Kultury, filia Warsztaty Kultury), a obecnie z Warsztatami Kultury jako Kierowniczka Działu Komunikacji i Marketingu. W Warsztatach Kultury odpowiada za tworzenie i realizację strategii komunikacyjnych i wizerunkowych większości organizowanych przez nie wydarzeń, kontakty z mediami oraz nadzór nad stronami internetowymi czy procesem współpracy z biznesem. Odbiorców dla kultury z uporem maniaka szuka w realu i wirtualu. Dla mediów dostępna jest niemal 24 godz. na dobę. Menedżerka wielu projektów kulturalnych (m.in. cyklu pokazów filmowych „Miasto movie” czy spotkań literacko-muzycznych realizowanych pod szyldem „Book it! – kilka zdań o muzyce”). Autorka programu zajęć skierowanych do kadr kultury realizowanych w ramach Inkubatora Animacji Kultury.

Przyjdź na galę nagrody „Żurawie 2013” i sprawdź kto się wyróżnia.

Realizowany po raz szósty projekt ma na celu ożywić środowisko młodych twórców i animatorów kultury w Lublinie oraz wypromować liderów, którzy wyznaczają nowe trendy w kulturze i sztuce. Znamy już osoby nominowane do nagrody „Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne 2013”.