Idea Żurawi

Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne

mają na celu ożywić środowisko młodych twórców i animatorów kultury w Lublinie. Nagroda przyznawana w czterech kategoriach: słowo, dźwięk, obraz i animator kultury. Organizatorem Nagrody jest Radio Lublin, Audycja Radiowa Studnia i Fundacja Beetle.

Żurawie 2013

zuraw plakat glowny

 

W 2013 roku
do czterech dotychczasowych kategorii „Słowo”, „Dźwięk”, „Obraz”, „Animator Kultury” organizatorzy postanowili dodać nową kategorię: „Asysta”. W koszykarskiej lidze NBA nagradzani są nie tylko najlepsi strzelcy, ale także Ci, którzy dzięki celnym podaniom ułatwiają im zdobycie punktów. Od tego roku podczas gali nagrody „Żurawie” w ramach kategorii „Asysta” nagradzani będą młodzi ludzie, którzy stoją za sukcesami artystów i instytucji kultury, a ich praca jest często niezauważana. Do kategorii „Asysta” można zgłaszać: PR-owców, foundriserów, realizatorów dźwięku, oświetleniowców i innych, których praca wpływa na powodzenie kulturalnych projektów, realizowanych w Lublinie.

W 2008 roku
Zaczęła się przygoda z Żurawiami. Pierwszy skład redakcyjny audycji Studnia Akademicka wpadł na pomysł nagrody dla młodych zdolnych z Lublina.