Idea Żurawi

Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne („Żurawie”)
To coroczna nagroda dla młodych twórców i animatorów kultury, promująca najciekawsze lubelskie osobowości kulturalne młodego pokolenia. Nagroda powstała w 2008 roku w środowisku dziennikarzy Polskiego Radia Lublin, w audycji Studnia Akademicka, pod przewodnictwem Józefa Szopińskiego. Od roku 2011 Fundacja Beetle współorganizuje to działanie. Wyróżnienie przyznawane jest w czterech kategoriach: słowo, dźwięk, obraz i animacja kultury. Trzech nominowanych, w każdej kategorii jest wybieranych spośród mailowych zgłoszeń, a czterech laureatów wybiera jury. Laureaci otrzymują kampanię promocyjną w lubelskich mediach, nagrodę pieniężną i szansę na zaistnienie w lubelskiej kulturze. Nagroda pełni rodzaj dobrej praktyki – wymiany świadczeń społeczno-kulturalnych, gdyż nominowani uświetniają galę swoimi występami i włączają się w jej realizację. Do tej pory dzięki hojności sponsorów i wsparciu Urzędu Miasta Lublin udało się przekazać laureatom kilkadziesiąt tysięcy złotych i wesprzeć ich w dalszym rozwoju.

Żurawie 2013

zuraw plakat glowny   

 

Zobacz na FB 
Zobacz na YouTube

W 2020 roku
Doszło do kolejnych zmian organizacyjnych. Pojawił się nowy partner nagrody w postaci Galerii Labirynt i przeniesiono Galę na teren Galerii. Pojawili się nowi prowadzący Galę: Jan Tuźnik, Gabi Jaskuła. Opracowaliśmy nową formułę wydarzenia pozwalająca na szerszą prezentację nominowanych – oparcie Gali na ekspozycji twórczości nominowanych

W 2019 roku
W tej edycji doszło do wielu zmian. Zmieniliśmy nazwę kategorii „animator kultury” na „animacja kultury”. Odbyły się dwa etapy wyłaniania nominowanych – I etap na podstawie głosowania online przez dotychczasowych laureatów Żurawi, II etap – na podstawie głosów organizatorów nagrody. Poszerzyliśmy skład jury o nowe osoby ze świata kultury, więcej kobiet w komisji. Pojawił się nowy partner nagrody: Dom Słów. Opracowaliśmy nową statuetkę – autorem znaku graficznego jest Kamil R. Filipowski, a wykonawcą Kamil Słowik

W 2013 roku
Do czterech dotychczasowych kategorii „Słowo”, „Dźwięk”, „Obraz”, „Animator Kultury” organizatorzy postanowili dodać nową kategorię: „Asysta”. W koszykarskiej lidze NBA nagradzani są nie tylko najlepsi strzelcy, ale także Ci, którzy dzięki celnym podaniom ułatwiają im zdobycie punktów. Od tego roku podczas gali nagrody „Żurawie” w ramach kategorii „Asysta” nagradzani będą młodzi ludzie, którzy stoją za sukcesami artystów i instytucji kultury, a ich praca jest często niezauważana. Do kategorii „Asysta” można zgłaszać: PR-owców, foundriserów, realizatorów dźwięku, oświetleniowców i innych, których praca wpływa na powodzenie kulturalnych projektów, realizowanych w Lublinie.

W 2008 roku
Zaczęła się przygoda z Żurawiami. Pierwszy skład redakcyjny audycji Studnia Akademicka (Józef Szopiński, Joanna Hac, Anna Kołodyńska, Michał Mroczka) wpadł na pomysł nagrody dla młodych zdolnych z Lublina. W kolejnych latach idea Żurawi realizowana była przez: Józefa Szopińskiego, Alinę Januszczyk, Dorotę Steligę, Artura Truszkowskiego, Agnieszkę Sztajdel, Aleksandrę Ciemierkiewicz, Barbarę Brzyńską, Weronikę Uziębło, Roberta Frączka, Marcina Małka.