Nominowani 2014

Zapraszamy na galę wręczenia nagród
„Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne 2014”
piątek 09.05.14, godz. 19:00
Studio Muzyczne Polskie Radio Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2

Podczas wieczoru poznamy Laureatów w czterech kategoriach „Słowo”, „Dźwięk”, „Obraz” i „Animator”.

zuraw plakat glownyPodczas wieczoru poznamy Laureatów w czterech kategoriach „Słowo”, „Dźwięk”, „Obraz” i „Animator”. Wieczór uświetnią nasi dotychczasowi Laureaci, na scenie pojawią się między innymi: Joanna Ewa Zawłocka, Junior Stress, Wojciech Klon wraz z Ewelina Drzał-Fiałkiewicz, Maria Natanson.

Artystom towarzyszyć będzie zespół, pod kierownictwem Bartka Węglińskiego, w składzie:

Wojciech Seńko – klawisze
Krzysztof Redas – perkusja
Michał Wąsik – bas

Galę niezmiennie poprowadzi niezastąpiony Przemysław Buksiński. To tylko część atrakcji. Będziemy je dodawać systematycznie, bo każdego dnia rodzą się nowe.

Po gali zapraszamy na afterparty do Dom Kultury od godz. 20:30 do godzin porannych.

W tym roku do nagrody nominowani są:

SŁOWO

Diset
Raper. W 2011 ukazała się jego pierwsza płyta – „High Definition”. Aktywny na lokalnej scenie od lat wczesnej młodości. Obecnie wydał projekt „High Definition vol. 2” czyli zbliżoną stylistycznie kontynuację poprzedniego albumu. As wytwórni Aptaun Records.

Agnieszka Góra
Autorka reportaży. W zeszłym roku wydała zbiór reportaży „ZOMO najmocniej bije brawo”. To reportaże, których bohaterami stali się ludzie lubelskiej kultury. Debiutowała w 2006 roku reportażem o skrzypaczce z Chełma. Absolwentka Wakacyjnej Akademii Reportażu im. Ryszarda Kapuścińskiego w Siennicy Różanej. Wielokrotnie nagradzana.

Mateusz Nowak
Filolog, logopeda, animator kultury, instruktor teatralny. Od jedenastu lat współpracownik Pracowni Słowa Centrum Kultury w Lublinie. W ramach współpracy z tą instytucją współtworzył i współorganizował od pierwszych edycji Ogólnopolskie Seminarium Sztuki Słowa i Teatru (2008-2012) oraz Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa (2008-2014). Wydał autorski podręcznik „Słowa do odkrycia”, który stanowi podsumowanie jego dotychczasowych doświadczeń instruktorskich w formie praktycznych rad dla osób zajmujących się mówieniem scenicznym.

DŹWIĘK

Weronika Kijewska
Wiolonczelistka. Gra w zespole Martwe Muchy, współpracuje z lubelskim zespołem Sekta Denta, jest współzałożycielką kwartetu Sognato i gra w zespole Eclectic. Swoje pasje i działania muzyczne łączy ze studiami historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Adam Lato
Producent muzyczny, skrzypek i realizator nagrań we własnym studio nagraniowym Łejkap Studio. Tworzy muzykę głównie hip-hopową, ale często udziela się w projektach związanych z innymi gatunkami muzycznymi, np. z funkiem, bluesem czy poezją śpiewaną. Razem z Michałem „Zeteną” Zaniewskim w 2013 roku dotarł do finału Mistrzostw Polski Producentów „Beatbattle Poznań”. Zajął również pierwsze miejsce w konkursie ogłoszonym przez znany magazyn Estrada i Studio na remix utworu „To co nam było” zespołu Red Lips.

Katarzyna Łopata
Wokalistka. Współpracuje z lubelskim zespołem Trzy na Cztery, z którym aktywnie koncertuje. Współpracę z Sześcian Records – rozpoczęła od nagrania cyklu pt. „Halo! Akcja z dzieciństwa!”. Wkrótce po tym ukazał się krążek muzyki improwizowanej – „Próby”. W maju 2012 roku nagrała swój debiutancki album „Porysujemy?”. Jest w trakcie nagrywania płyty do wierszy Agnieszki Osieckiej, oczywiście z aprobatą i zgodą córki poetki Agaty Passent. Wszystkie utwory będą kompozycjami Katarzyny.

OBRAZ

Katarzyna Babis
Ilustratorka, rysowniczka komiksów. Studentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej. Jej krótkie formy komiksowe ukazywały się w czasopiśmie „Coś na progu” oraz w komiksowych antologiach („Dom Żałoby”, „Surferzy”). Autorka bloga z krótkimi komiksami satyrycznymi, publikowanymi na wielu zagranicznych portalach („Upworthy”, „Huffington Post”, „v-day”). W styczniu ukazał się jej debiutancki album komiksowy Tequila według scenariusza Łukasza Śmigla. Prowadzi warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. Miłośniczka komiksu europejskiego, animacji Disneya i sztuki tatuażu.

Kama Napora
Graficzka. Współpracuje z koordynatorami największych festiwali organizowanych w Lublinie: Konfrontacje Teatralne, Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Od 2010 roku związana z Centrum Kultury w Lubinie. Autorka plakatów: spektakl „Lód” w reżyserii Janusza Opryńskiego, Festiwal Filmów Dobrze Zakręconych, Lubelska Gala Filmu Niezależnego Złote Mrówkojady. W 2013 została laureatką nagrody „PlakatOn 2012”.

Marta Zgierska
Fotografka. Absolwentka teatrologii, dziennikarstwa i fotografii. Na co dzień pracuje nad autorskimi cyklami fotograficznymi. Właścicielka AgencjaBlowUp! , wykładowczyni Lubelskiej Szkoły Fotografii, redaktorka Informatora Kulturalnego ZOOM. Publikowała w takich wydawnictwach, jak: Miesięcznik Teatr, Przekrój, Gazeta Wyborcza, Akcent, ZOOM i wiele innych. Swoje prace wystawia w całym kraju.

ANIMATOR KULTURY

Monika Czapka
Animatorka kultury, bibliotekarka. Od 2011 r. jest członkinią w Fundacja „5Medium”, a od 2013 r. uczestniczką projektu Akademia Homo Faber oraz członkinią Grupy Fotografów Lubelskich. Stara się, aby biblioteka szkolna stała się miejscem animującym życie społeczności szkolnej, w związku z czym włącza je w różne działania edukacyjne i kulturalne np. organizacja spotkań z wolontariuszami w ramach projektu „Akademia Cyfrowych Kompetencji”, organizacja zajęć z gimnazjalistami w ramach projektu „Bezpieczna e-szkoła”, organizacja spotkania w ramach projektu „Bajki na ścianie”, współorganizacja obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, Tygodnia Zakazanych Książek.

Małgorzata Majewska
Studentka V roku Architektury Krajobrazu, była studentka Malarstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Niedawno, w Warszawie, odbyła się jej pierwsza wystawa indywidualna – „WYBEBESZAM NA PAPIERZE”, podczas której zaprezentowała swoje rysunki publikowane na popularnym blogu http://wybebeszam.blogspot.com/. Od października prowadzi Galerię Jednego Obrazu. Jako kuratorka zaprasza raz w miesiącu do mieszkania młodych twórców. Zaproszony twórca prezentuje swoja pracę w jej mieszkaniu. Publiczność bierze udział w dyskusji z artystą. Odwodzi od idei wernisaży instytucjonalnych. Chce, aby ten dość swobodny klimat sprzyjał rozmowom i tematom, które podejmują osoby przez nią zapraszane.

Katarzyna Świerszcz
Animatorka kultury, dyplomowana instruktorka tańca jazzowego, tancerka, choreografka. Współtwórczyni lubelskiego teatru ruchu Kinematics Dance Company z osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich. W latach 2010-2013 tancerka Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej. Obecnie rozpoczyna współpracę z firmą Xvision Creative Agency w celu opracowania zabaw interaktywnych, wspomagających rozwój motoryczny dzieci z wykorzystaniem systemu podłogi interaktywnej.

Czterech laureatów wybierze jury w składzie: Witold Dąbrowski (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”), Grzegorz Józefczuk (Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza), Jarosław Koziara (grafik, designer), Rafał Koza Koziński (Warsztaty Kultury), Janusz Opryński (Teatr Provisorium, Festiwal Konfrontacje Teatralne), Marcin Pospiszyl (LSM Soundsystem), Andrzej Rusin (Kinoteatr Projekt), Grażyna Lutosławska (Polskie Radio Lublin) i DJ Papa Zura ( SoulSerivce).

Organizatorem nagrody „Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne” jest: Beetlebook – Fundacja Kultury Audiowizualnej „Beetle” i Radio Lublin
Każdy Laureat otrzyma nagrodę w wysokości 2 tyś. złotych i statuetkę.

Szczegółowe informacje i regulamin konkursu na stronie: zurawie.beetle.pl

Projekt jest realizowany przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Nagrody finansowe dla laureatów funduje Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk. Fundatorem statuetek „Żurawi” jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.