Nominowani 2015

Znamy nominowanych do tegorocznej edycji nagrody „Żurawie”. Fundacja Kultury Audiowizualnej „Beetle” wyłoniła dwunastu kandydatów w czterech kategoriach: „Słowo”, „Dźwięk”, „Obraz”, „Animator kultury”.

Laureatów poznamy 8 maja 2015 roku o godz. 19:00 podczas uroczystej gali w Studiu Muzycznym Polskiego Radia Lublin.

SŁOWO:

Arkadiusz GrochotARKADIUSZ GROCHOT Absolwent polonistyki UMCS, pochodzi z Milanowa. Autor sztuk teatralnych, filmów krótkometrażowych, spektakli dla dzieci, scenariuszy teledysków, reklam radiowych i telewizyjnych, krótkich animacji oraz dialogów do gier komputerowych. Jego sztuka Eszelon. Życie na bocznicy znalazła się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2014 r. i została opublikowana w miesięczniku „Dialog” (styczeń 2015, 1). W 2013 r. we Wrocławskim Teatrze Lalek odbyło się czytanie performatywne jego scenariusza dla dzieci pt.: Baśń o Słońcu i Księżycu.

Rafał RutkowskiRAFAŁ RUTKOWSKI Poeta. Absolwent filologii polskiej i kulturoznawstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wiersze publikował w: „Odrze”, „Zeszytach Poetyckich”, „Akcencie”, „Helikopterze”, „Elewatorze” i innych pismach literackich. Laureat projektu Połów 2013, finalista OKP „O granitową strzałę” 2014. Jeden ze zwycięzców konkursu „Autoportret Jesieni” w Krotoszynie. Zwycięzca wielu konkursów jednego wiersza oraz slamów. Uczestnik najważniejszych festiwali literackich w kraju. Prowadzi cykl spotkań poetyckich „Przystanek poetów” w Centrum Kultury w Lublinie. Mieszka w lubelskiej Kamienicy Cudów.

Jan TuźnikJAN TUŹNIK Aktor, radiowiec, pedagog teatru, wolny strzelec. Absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przez 3 lata współpracował z Teatrem Wierszalin z Supraśla. Obecnie działa w Czytelni Dramatu Centrum Kultury oraz w Pracowni Sztuczka. Wydawca wydarzeń w Akademickim Radiu Centrum. Wieloletni instruktor teatralny, który pracuje z wszystkimi grupami wiekowymi.

OBRAZ:

Eliasz GolaELIASZ GOLA Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz Grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS. Od prawie trzech lat prowadzi własne studio projektowe. Zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem, rzeźbą i rysunkiem. Fascynuje się streetartem i sztuką komiksu. Za 3 miesiące zostanie szczęśliwym Tatą Tosi.

Paweł KałabunPAWEŁ KAŁABUN Z wykształcenia architekt i historyk sztuki. Na co dzień prowadzi autorską pracownię w której wraz ze swoim zespołem tworzy kompleksowe projekty wnętrz ogrodów i architektury. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło na zrealizowanie prawie 150 obiektów i przestrzeni w całej Polsce. Są wśród nich prywatne mieszkania oraz apartamenty, siedziby firm, restauracje, kluby oraz domy. Od czasów studenckich aktywnie bierze udział w przedsięwzięciach mających na celu propagowanie sztuki wśród młodych ludzi, prowadząc między innymi spotkania, kursy z rysunku, historii sztuki i architektury.

Joanna StrękowskaJOANNA STRĘKOWSKA Grafik projektant, ukończyła z wyróżnieniem Wydział Artystyczny UMCS. Brała czynny udział w projektach miasta np. Noc Kultury, czy Miasto Poezji. Założycielka Koła Naukowego KołoMyja. Laureatka II miejsca w konkursie Plakaton – Najlepszy plakat kulturalny Lublina 2014. Obecnie właścicielka studia graficznego, gdzie projektuje materiały dla kultury, sztuki i biznesu. Autorka plakatów, okładek książek, logotypów. www.strekowska.pl

DŹWIĘK:

Karolina BalmasKAROLINA BALMAS Świeżo upieczona absolwentka Grafiki. Instrumentalistka i wokalistka w zespołach czerpiących z muzyki tradycyjnej i demonologii słowiańskiej – Kipikasza i Dziadowski Projekt. Wraz z Kacprem Pęczułą realizuje projekt muzyczno-filmowy Miejscovnik.pl, który został nagrodzony Trójzębem Neptuna za najlepszy projekt artystyczny Festiwalu Fama w Świnoujściu w 2013 roku. Współrealizatorka projektu muzyczno-filmowego Pieśni Odnalezione finansowanego ze stypendium MKiDN. Współcześnie pracuje nad projektem audiowizualnym z wykorzystaniem autorskich instrumentów wykonanych z przyrządów kuchennych i muzyki, projekcji mapping – Re:Pieśni, który miał swoją premierę w Browarze Lubicz w Krakowie w grudniu 2014 roku.

Borys KunkiewiczBORYS KUNKIEWICZ Współtwórca i producent wielu lubelskich projektów muzycznych w tym Flemings, OBRS, Mel Tripson i Stonkatank. Organizator cyklu imprez OBRS EVENTS, promujących nową, polską muzykę lubelskiej publiczności. Laureat ubiegłorocznego Festiwalu Młodych Talentów Szczecinie wybrany przez m. in. przez Kasię Nosowską oraz Piotra Metza. Jego najnowszy singiel z zespołem Stonkatank wydawany jest przez Kayax – wytwórnię do której należą m. in. Brodka, Kayah, Skubas, Krzysztof Zalewski, Smolik czy Artur Rojek.

Piotr GędekSOULPETE (Piotr Gędek) to lubelski producent muzyczny współpracujący z polskimi i zagranicznymi raperami oraz wokalistami. Cechą charakterystyczną jego brzmienia jest zgrabne połączenie soulowych sampli z brudną elektroniką okraszone specyficznym miejskim rytmem rodem z muzycznej sceny Detroit. Znany szerszej publiczności zarówno w kraju jak i poza nim z głośnego projektu o nazwie SoulRaw – płyty producenckiej Soulpete’a w ramach której na jego produkcjach udzielili się gościnnie tacy legendarni artyści jak Odisee, Smif N Wessun czy Guilty Simpson. Soulpete współtworzył grupę Rap Addix, współpracuje również ze szczecińskim raperem Bonsonem tworząc duet rapowo-producencki o nazwie BonSoul, a także pracuje nad projektem z legendą polskiej sceny hip hopowej – O.S.T.R.’ym. Piotrek dwukrotnie został laureatem Red Bull Szkoła Dźwięku. Obecnie ukończył pracę nad EPką producencką o nazwie „Raw”, która tym razem skupia śmietankę polskich raperów kładących zwrotki na bitach lubelskiego producenta.

ANIMATOR KULTURY:

Tomasz Maped PizońTOMASZ ‘MAPED’ PIZOŃ Scenograf, szablonista, rzeźbiarz, grafik oraz ilustrator… innymi słowy „plastyk”. Założyciel Warsztatów Szablonu, jednej z niezależnych inicjatyw artystycznych propagujących łączenie wiedzy społecznej z ideami urbanistycznymi i artystycznymi z zakresu sztuki ulicy. Inicjator Laboratorium Kultury i Edukacji Frutti di Mare będącego ośrodkiem kultury tworzonej siłą wolontariuszy, gdzie sam także jest wolontariuszem. Frutti di Mare organizuje obecnie między innymi regularne warsztaty z zakresu śpiewu, rysunku, improwizacji teatralnej a także niezliczone ilości koncertów czy wystaw. Wszystkie te działania w duchu Laboratorium FDM, czyli tworzone na podstawie frywolnych scenariuszy budowanych indywidualnie dla każdego studenta przez grupę trenerów.

Katarzyna SobczykKATARZYNA SOBCZYK Animatorka kultury zaangażowana w działania o charakterze społecznym i pedagogicznym. Zrealizowała wiele projektów edukacyjno – artystycznych, kierowanych do dzieci, m.in. “Projekt – Buch! Dzieci – w Ruch!”, “Chatka małolatka”,  “Akademia Sztuk Dziecięcych”. Prowadzi także warsztaty artytyczno – literackie dla dzieci i młodzieży. Zrealizowała i dalej realizuje projekty kierowane do osób niepełnosprawnych, zagrożonych społecznym wykluczeniem, m.in. “Teatr Wyobraźni – bajki, których nie widać”, “Chodź, namaluj swój świat”, “Inny Lublin – naprawianie świata”, “Inny Lublin”. Od 2010 roku związana z Grupą Fotografów Lubelskich(członkini zarządu w latach 2011 – 2013), gdzie realizwała projekty kierowane do studentów, m.in. “VI Lubelskie Dni Fotografii”, “Twarze Kozienaliów – Przymierz się!”. Pracuje w Domu Słów, Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN. Członkini zarządu Fundacji 5 Medium. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie animacji i edukacji kulturalnej 2015.

Aneta WiniarskaANETA WINIARSKA Studentka Tekstów Kultury i Animacji Sieci, działaczka kulturalno-społeczna w grupie związanej z ACS Cicha 4 i bezgotówkową Kawiarnią Miłość, wiceprezes fundacji Słoneczny Pokój, słuchaczka w Lubelskiej Szkole Fotografii. Współpracuje z organizacjami i instytucjami przy realizacjach wydarzeń oraz projektów kulturalnych i społecznych w mieście. Koordynuje i prowadzi autorskie warsztaty. Prowadzi portale internetowe promujące lubelskie wydarzenia i inicjatywy. Zwolenniczka innowacyjnych rozwiązań oraz tego, by działania kulturalne dążyły ku zmianie społecznej i mentalnej. Pracuje nad autorskimi projektami artystyczno-społecznymi.