Żurawie 2016 – nominacje!

Znamy nominowanych do tegorocznej edycji nagrody „Żurawie”. Fundacja Kultury Audiowizualnej „Beetle” i Polskie Rado Lublin wyłoniły dwunastu kandydatów w czterech kategoriach: „Słowo”, „Dźwięk”, „Obraz”, „Animator kultury”.

Znamy nominowanych do tegorocznej edycji nagrody „Żurawie”. Fundacja Kultury Audiowizualnej „Beetle” i Polskie Rado Lublin wyłoniły dwunastu kandydatów w czterech kategoriach: „Słowo”, „Dźwięk”, „Obraz”, „Animator kultury”.

Czterech laureatów wybierze 13-osobowe jury w składzie: Piotr Celiński (UMCS), Witold Dąbrowski (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”), Grzegorz Józefczuk (Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza), Jarosław Koziara (grafik, designer), Rafał “koZa” Koziński (Centrum Kultury), Grażyna Lutosławska (Polskie Radio Lublin), Janusz Opryński (Teatr Provisorium, Festiwal Konfrontacje Teatralne), Anna Nawrot (Centrum Kultury), Marcin Pospiszyl (LSM Soundsystem), Andrzej Rusin (Kinoteatr Projekt), Waldemar Tatarczuk (Galeria Labirynt), DJ Papa Zura (DJ, SoulSerivce) i pisarz – Marcin Wroński.

Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 06.05.2015 r. o godz. 19:00 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2.

Każdy Laureat otrzyma statuetkę i nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych. Organizatorem nagrody „Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne” jest Fundacja Kultury Audiowizualnej „Beetle” i Polskie Radio Lublin.

Projekt jest realizowany przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Nagrody finansowe dla laureatów funduje Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk. Fundatorem statuetek jest Marszałek Województwa Lubelskiego. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. ŻURAWIE-2016_REGULAMIN

 

SŁOWO

SŁOWO_Dorota Lesiak_fot. Paweł Waga1DOROTA LESIAK – Animatorka, recytatorka, instruktorka żywego słowa, koordynatorka pracy programowej Dzielnicowego Domu Kultury „Czuby Południowe”. Laureatka wielu konkursów recytatorskich. Dwukrotna laureatka Stypendium Prezydenta Miasta Lublina za osiągnięcia artystyczne w 2014 i 2015 roku oraz NAGRODY LOKOMOTYWY za twórczy i wybitny wkład w rozwój ruchu recytatorskiego. W 2015 koordynowała wydarzenia w ramach obszaru „Słowo” podczas Nocy Kultury. Obecnie w DDK „Czuby Południowe” zajmuje się Cyklem „Jaka kultura?” i prowadzi Warsztaty Słowa.

SŁOWO_Patryk Pawelec_fot. Ireneusz MędziakPATRYK PAWELEC – Recytator, student trzeciego roku Animacji Kultury UMCS. Laureat wielu ogólnopolskich festiwali słowa i konkursów recytatorskich. Zdobywca m.in. 1-go miejsca i nagrody publiczności na 60. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, a także Grand Prix na XX Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” w Elblągu. Inicjator i instruktor autorskich warsztatów teatralnych i recytatorskich „Scena-Słowo-Energia!”. Współpracuje z recytatorami i instytucjami kultury na polu promocji ruchu żywego słowa. Miłośnik twórczości Doroty Masłowskiej.

SŁOWO_Jan Tuźnik_fot. Maciej RukaszJAN TUŹNIK – Aktor, instruktor teatralny, lektor radiowy, konferansjer. Absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, na kierunku aktorstwo. Po ukończeniu studiów przez trzy sezony pracował w supraskim Teatrze Wierszalin ­ Piotra Tomaszuka. Obecnie aktywnie działa w lubelskim Centrum Kultury (Czytelnia Dramatu oraz Pracownia Sztuczka). Twórca Klepiska – autorskiego pomysłu na zaaranżowanie wiejskiej stodoły na potrzeby sztuki. Najważniejszą gałęzią przedsięwzięcia jest Teatr na Klepisku­ jedyny profesjonalny teatr w powiecie puławskim.

DŹWIĘK

DŹWIĘK_Tadeusz Cieślak_fot. Seweryn Wlazło1TADEUSZ CIEŚLAK Muzyk, saksofonista, improwizator, absolwent PSM im. W. Lutosławskiego w Lublinie oraz student Instytutu Muzycznego UMCS. Lider własnego tria, członek takich zespołów jak Sekta Denta, Betanjehu, Cząstki Elementarne, Fusion B. Współtwórca niezależnej wytwórni Centrum Badania Możliwości, udzielający się m.in. w 3275kg Orchestra, czy Lublin Soundpainting Orchestra. Współtwórca i dyrektor artystyczny I Kongresu Aleatorystów (2015).

DŹWIĘK_EmapeaEMAPEA – kolażysta dźwiękowy. Samouk, w pracy twórczej posługujący się samplerem. Beatmaker, producent muzyczny, meloman. Więcej na: https://soundcloud.com/emapea

DŹWIĘK_Kaja Kurczuk_fot. Joanna CichyKAJA KURCZUK – Studentka ostatniego roku Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych UMCS. Związana zarówno z muzyką, jak i sztukami wizualnymi (głównie fotografią i kolażem). Laureatka nagrody główniej IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej „Wschody” oraz zdobywczyni wyróżnienia honorowego na 51. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wokalistka zespołu Jazz.Lub. Obecnie pracuje nad debiutancką płytą, składającą się z autorskich utworów. Materiał zostanie zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

OBRAZ

OBRAZ_Michał Bednarski_fot. Aleksandra SitańskaMICHAŁ BEDNARSKI – lustrator, grafik, od urodzenia związany z Lublinem. Twórca ilustracji do wielu magazynów w Polsce i na świecie. Na swoim koncie ma projekty m.in. dla magazynu Futu, F5, okładkę dla magazynu „Znak” czy ilustrację w amerykańskim „Variety” dotyczącą rozdania nagród Emmy. Rysował również dla Northwestern University Alumni Magazine z Chicago czy Brytyjskiej Cimy. Ubiegłoroczny laureat nagrody Klubu Twórców Reklamy KTR w kategorii „Portfolio Ilustracja 2015”. Jest autorem kilku projektów murali, jeden z nich możemy podziwiać od niedawna na Starych Bronowicach w Lublinie. Mural powstał w ramach lubelskiej inicjatywy „Punkt Kultury”.

OBRAZ_Karolina Józwik_fot.Robert Furtak1KAROLINA JÓZWIK – Absolwentka grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS. Projektuje pod szyldem Senstudio. Stworzyła markę Kumakumie (nadruki z motywami rowerów). Łączy pracę z pasjami: często nawiązuje do motywów ludowych – projektuje okładki płyt dla Orkiestry św. Mikołaja i plakaty na Mikołajki Folkowe (jeden z nich zajął 3 miejsce w Plakatonie w 2010 roku); łączy projektowanie z bieganiem: stworzyła „wygląd” marki CityTrail, odpowiada za oprawę graficzną wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie Maraton Lubelski. W swojej pracy ceni różnorodność: zajęła 1. miejsce w przeglądzie Filmów Krótkometrażowych i Animowanych na UMK w Toruniu (2014). Fanka Rękopisu Znalezionego w Saragossie.

OBRAZ_Paweł JusynPAWEŁ JUSYN – Fotograf. Absolwent Fizyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. Od wielu lat związany z Grupą Fotografów Lubelskich i Fundacją „5Medium”. Samouk, aktualnie poznaje tajniki fotografii tradycyjnej, niekonwencjonalnej, łączącej podstawy fizyczne fotografii z nowoczesnymi materiałami. Prowadzi zajęcia dla różnych grup wiekowych m.in w projektach: Aktywni On/Offline, Kreatywni w Fotografii, Akademia Sztuk Dziecięcych. Obecnie realizuje międzypokoleniowe „Laboratorium Fotografii Otworkowej” w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prywatnie fan turystyki górskiej, fotografii nocnej i pejzażowej.

 

ANIMATOR KULTURY

ANIMATOR_Anna Bakiera_fot. Oksana Oksana TsymbaliukANNA BAKIERA – Kulturoznawczyni, historyczka sztuki, doktorantka na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL. Zawodowo związana z Centrum Kultury w Lublinie Europejską Fundacją Kultury Miejskiej. Prowadzi Brain Damage Gallery. Koordynatorka i współkoordynatorka kulturalnych projektów międzynarodowych: „Europe Grand Central”, „Polish Urban Art”. Kuratorka wystaw, które prezentowano w Lublinie, Warszawie, Paryżu, Berlinie, Lwowie, Kijowie, Sztokholmie i Mińsku. Odpowiedzialna za renowację neonu z nieistniejącego już kina Kosmos. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendystka Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie upowszechniania kultury (2014). Aktualnie przygotowuje otwarcie przestrzeni pod nazwą „LUBLOV” – miejsca prezentującego i promującego produkty autorstwa lubelskich artystów, projektantów i rzemieślników.

ANIMATOR_Arkadiusz Kaźmierak_fot. Maciej RukaszARKADIUSZ KAŹMIERAK – Kulturoznawca, socjolog, animator kultury, związany zawodowo z Centrum Kultury w Lublinie. Inicjator oraz współorganizator koncertów i wydarzeń o tematyce muzycznej, sportowo-artystycznej, oraz interdyscyplinarnych projektów kulturalnych. Pomysłodawca i koordynator projektów „Eclectic Garden”, „CPZ Street Contest” i „Centralny Plac Zabaw”. Autor międzynarodowych projektów sportowo-artystycznych na Noc Kultury (2012-2015) oraz członek Rady Programowej NK (2014/2015). Zajmuje się programowaniem i organizacją Lublin Jazz Festiwalu. Pomaga w realizowaniu idei lubelskiego Land Art Festiwalu. Współpracuje z festiwalem Ukraina w Centrum Lublina. Członek Zarządu i działacz Fundacji Na Rzecz Rozwoju Sztuki w Polsce. Obecnie pracuje m.in. nad programem Centralnego Placu Zabaw oraz specjalnymi projektami na obchody 700-lecia Lublina.

ANIMATOR_Rafał Lis_fot. Paulina FurtakRAFAŁ LIS – Animator, historyk sztuki, od 2014 roku student w Kolegium MISH KUL. Założyciel Społecznej Pracowni Mozaiki i początkujący mozaikarz. O 2015 roku specjalista ds. programowych w DDK „Czuby Południowe”, gdzie koordynuje działania Otwartej Pracowni Medialab i pracuje z seniorami. Wolontariusz, w latach 2012-2014 związany z Fundacją T.E.A.M. „Teatrikon” i Niepublicznym Domem Kultury „Narnia”. Współpracownik m.in. Fundacji Teren Otwarty, Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej, Brain Damage Gallery czy Warsztatów Kultury w Lublinie. Członek międzynarodowej grupy animatorów „Actors of Urban Change”. Zaangażowany w działania kulturalne, artystyczne i społeczne, m.in. współkoordynator projektów „Lokatorzy. Pracownia mitów” i „LubARTowska”. Stypendysta Prezydenta Miasta Lublin na realizację projektów z zakresu upowszechniania kultury w 2016 roku.